نام کوه: هفت تنان     haft - tanan

ارتفاع از سطح دریا: حدود 2000متر

مختصات: طول 48.88  عرض 32.54

موقعیت: دهستان سردشت شمال شرقی دزفول 12 کیلومتری شمال شرقی سردشت، شمال روستای ابوالحسن

کوه های مجاور: دژ ممدلی خان در غرب و لنگرکوه در شمال آن قرار دارد

فاصله از دزفول: 52 کیلومتر

جهت کوه: شرقی ، غربی

منشا رودخانه: رودخانه سردشت، رودخانه شور و رودخانه شیرین آب از آن سرچشمه می گیرند

پوشش گیاهی: بلوط، کلخنگ، سونبل، بادام

حیات وحش: خرس - گوزن - آهو - خرگوش - گرگ - گراز - روباه


کوه هفت تنان


کوهستان هفت تنان به دو قسمت اصلی با نامهای هفت تنان کوچک و هفت تنان بزرگ تقسیم می شود که ارتفاع ذکر شده متعلق به بلندترین قله است. در این کوهستان امامزاده ای به نام پیر هفت تنان وجود دارد که مردم بومی آن منطقه اعتقاد زیادی به آن داشته و هرساله قربانی از دام های خود به آنجا می برند و وسایل مختلف وقف آن می کنند.

طبیعت کوهستان هفت تنان در اکثر ماه های سال نسبتا خشک بوده بجز زمستان و اوایل فصل بهار، دسترسی به قله ی اصلی کوه، با مانع صخره ای همراه بوده و نیاز به دست به سنگ شدن دارد. صعود به این قله یا رفتن به پیر، خیلی ساده نبوده و با ساعتها کوهپیمایی ممکن می باشد، که پیشنهاد می گردد حتما از راهنمای طبیعت دزفول جهت رفتن به آن مناطق استفاده شود
ویکی پدیا میگوید:

کوه هفت تنان (به لهجه محلی: هفتنون) با ارتفاع 2000 متر از سطح دریا در بخش سردشت دزفول واقع شده است. هفت تنان یکی از مکانهای بکر و ارزشمند زاگرس میانی در شمال خوزستان بوده، دارای 12 دره ی دست نخورده بوده و زیستگاه جانورانی چون کل و بز ایرانی، خرس، پلنگ و رویشگاه بلوط ایرانی، بادام، کلخنگ، بنه و …. می‌باشد. شرایط زیستگاهی بویژه دست نخوردگی منطقه، تنوع حیات وحش و پوشش جنگلی و همچنین حفاظت از نسل حیات وحش آن و جلوگیری از شکار بی‌رویه شرایط را برای تعیین منطقه فوق بعنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست تحت عنوان شکار ممنوع مهیا نموده است. کوه هفت تنان یکی از کوه‌هایی است که در ایام مختلف سال به خصوص بعد از بارندگی از شهر دزفول مشخص است و منظرهٔ زیبایی را به افق دزفول می‌دهد.
در مجاور این کوه روستای ابوالحسن واقع شده است و دژ محمد علی خان نیز در روبروی این کوه واقع گردیده است. کوه‌های متعددی در شمال شهرستان دزفول از مجموعه رشته کوه‌های زاگرس وجود دارد که کوه هفت تنان یکی از این کوه هاست.


جهت دیدن نقشه ی منطقه بر عکس زیر کلیک کنید

هفت تنان دزفول


گردآورنده: آرش عبادی - روابط عمومی کوهنوردی خوزستان